ponidzie.eu

Piątek, 25 kwietnia 2014, Do końca roku 250 dni Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Wiadomosci

Przebudowa Placu Zwycięstwa

Dodał: Kasia Data: 2013-01-29 20:15:35 (czytane: 6974)  Wersja do druku

Jeśli tylko zima ustąpi i będą warunki ku temu, żeby wykonać prace budowlane, na Placu Zwycięstwa rozpocznie się kolejny etap rewitalizacji. Dokładnie 17 stycznia została podpisana umowa z wykonawcą, którym jest firma Perfect z Bilczy. Pozostało jedynie ustalić rzeczywisty harmonogram robót z wykonawcą.

A kolejny etap rewitalizacji obejmuje Plac Zwycięstwa i kawałek łącznika ulicy Mickiewicza w stronę ulicy Kościuszki  przy Galerii Sztuki „Zielona”. Jak podkreśla wiceburmistrz Tomasz  Mierzwa remonty będą wykonywane pierzejami, tak, żeby nie było utrudnień w ruchu.


Proszę powiedzieć, jakie będzie wyglądał Plac Zwycięstwa po rewitalizacji? Co zaplanowano?

Plac Zwycięstwa będzie otoczony chodnikiem z płyt granitowych szerokości 3,60. Przy samych budynkach zrobimy wyrównanie z kostki granitowej łupanej, którą mamy z odzysku z ulicy Mickiewicza, żeby wyrównać linie. Zmieni się umiejscowienie parkingu, który zaplanowano przy pierzejach, nie, jak było do tej pory, przy parku. W ten sposób „otworzymy” park, łatwiej będzie również z dostawą towaru. Zadbaliśmy o to, by było więcej miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych oraz  dla rodzin z dziećmi. W sumie miejsc parkingowych będzie 70, w tym 9 dla osób niepełnosprawnych i 4 dla rodzin z dziećmi. Część parkingowa i jezdna będzie z kostki wymiarów 10 na 10 cm. Pod część jezdną, na tyle, na ile wystarczy, wykorzystamy kostkę z ulicy Mickiewicza. Ta kostka ma jednak bardzo różny wymiar. W parku wszystkie ciągi komunikacyjne będą wykonane z płyt granitowych. Krawężnik i obrzeża zostaną zrobione z pasów półmetrowych z kostki granitowej z odzysku, z kostki łupanej.

Jaki ruch zaplanowano na Placu Zwycięstwa?

Ruch będzie okrężny, tak jak teraz. Wjeżdżamy na prawoskręcie z ul. Bohaterów Warszawy od ulicy Poprzecznej, objeżdżamy dookoła i wyjeżdżamy na prawoskręcie w ul. Partyzantów. To będzie bardzo wytłumiony ruch, do rynku wjadą tylko ci, którzy będą mieli taką potrzebę. Łącznik, po którym dzisiaj jeździmy na Mickiewicza, będzie całkowicie zamknięty. Na połączeniu ulicy Mickiewicza z Placem Zwycięstwa zostanie zrobiona tzw. „zawrotka”. Po tej dróżce będą jeździć meleksy wożące ludzi na trasie centrum - Uzdrowisko. Wspomniana pętla została zaplanowana  z myślą o tym, by kierowcy meleksów swobodnie zawracali w tym miejscu.

 stara_rewitalizacja1.jpg


A co z oświetleniem?

W całej części poddanej rewitalizacji będzie założone nowe oświetlenie.  Stare zaś zostanie zdemontowane i przeniesione w inne miejsce.  Obecne  oświetlenie nie doświetliłoby wszystkiego w odpowiedni sposób, uznaliśmy, że  oświetlenie typu LED będzie lepsze, ponieważ te źródła światła są z roku na rok coraz tańsze. Ich konserwacja i energochłonność jest nieporównywalna z tymi, co są obecnie. Doświetlenie części wokół pierzei i w centrum parku będzie mocniejsze, tu przy alejkach wytłumione, żeby zrobić lekki nastrój. Dookoła będą lampy uliczne zawieszone na wysokości 9 metrów i 4,5 metra, lampy w środku będą na wysokości 3 metrów, czyli typowo parkowe, w alejkach postawione zostaną lampy niskie 0,6 metra, 1 metr. Pewną nowością jest oświetlenie ozdobno-informacyjne umiejscowione w poziomie posadzek w narożach Placu Zwycięstwa i na przedłużeniach alejek parkowych.  Oczywiście nie zabraknie ławeczek, koszów na śmieci, a także stojaków na rowery. Stare oświetlenie, ławeczki zostaną wykorzystane w innych miejscach, gdzie ich brakuje, a nie musi być taki wysoki standard jak w centrum miasta.  Wszędzie zostaną nasadzone nowe trawniki. Ponadto zostanie przebudowana fontanna, tryskacze będą w kształcie okręgu, woda wytryskająca z posadzki. Teren przy parku  jest opadowy i z dwóch stron zaplanowaliśmy schody. Zejścia się trochę przesuną, będą na połowie długości parku. Większość zostanie wykonana z granitu.

Co zmieni się w centrum miasta, jeśli chodzi o zieleń? Czy będą wycinane drzewa?

Wiele zastrzeżeń do zieleni w parku, szczególnie do tej, która  nie wpisuje się w dawny układ tego miejsca, miał konserwator zieleni. Chodzi głównie o  niskie krzaki, szczególnie iglaste. Dostaliśmy zarządzenie, żeby to usunąć. Plan jest taki, żeby  trochę ten park prześwietlić.  Zostanie wyciętych 65 sztuk drzew, przede wszystkim  drzewa dosadzone w późniejszym etapie, chore, pochylone.  Na to miejsce nasadzone będzie 56 drzew oraz krzewy, ale innych gatunków, bardziej płożące, i w innych miejscach.  Wszystkie decyzje o wycięciu drzew zostały podjęte po wykonaniu dokładnej analizy drzewostanu.

stara_rewitalizacja2.jpg
 


Czy zgodnie z wcześniejszymi planami, w centrum powstanie pijalnia wody?

Ustawienie pijalni byłoby na zasadzie elementu sezonowo dostawionego. To Uzdrowisko będzie się promować, na dzień dzisiejszy trwają uzgodnienia rozwiązania technicznego pijalni między Uzdrowiskiem a projektantem. Ale z pewnością nie będzie to stały obiekt.

Kiedy możemy spodziewać się rozpoczęcia prac?

Rozpoczęcie prac nastąpi jak warunki atmosferyczne będą na to pozwalać. Jak na razie 17 stycznia została podpisana  umowa z wykonawcą.  Zakończenie rewitalizacji zaplanowano  na wrzesień  2013 roku.

 stara_rewitalizacja3.jpg


Jaka jest wartość zaplanowanych robót?

Wartość robót brutto  to 4 mln 560 tys. zł. Inwestycja zostanie dofinansowana z Regionalnego  Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego  w wysokości do 60 procent kosztów kwalifikowanych. Podobnie jak na część zdrojową będziemy mieli  60 miesięcy gwarancji po wykonaniu robót.

Dziękuję za rozmowę.

Wizualizacja przedstawia projekt w jego pierwotnej wersji. Niestety nie ma aktualnej wizualizacji. Jeśli tylko się pojawi, zostanie zamieszczona na stronie.

/KR/


Reklama.

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (65)
     

-Adam Pałys na burmistrza Buska! (2013-02-05 22:42:24)

W Busku zamierzają o zgrozo kontynuować upiornie drogą ROZPIERDUCHĘ miasta, bo ta niewinnie brzmiąca tzw. rewitalizacja ma tyle z przywracaniem do życia co stawianie radarów z poprawianiem jakości dróg w Polsce!
Mały lecz mądrze rządzony Solec wybudował sobie termalne baseny mineralne a Busko za dziesiątki milionów topi w błocie od kilku lat!
Panie Adamie gratulacje! Mój głos na burmistrza Buska ma Pan już dziś!
Jak czytam artykuł 'Baseny mineralne w Solcu-Zdroju już otwarte!' z 5.02.2013 to na przemian raz: pękam z zazdrości że Solec ma takie cacko i takiego zaradnego burmistrza, dwa: szlag mnie trafia, że ono kosztowało zaledwie 20 mln. Zaledwie bo w Busku takie termy też już mogłyby być, ale w zamian Wąsowicz utopił jak czytam 30 mln w Mickiewicza. PORAŻKA! Na domiar złego Sikora, jego następca jak czytam zamiast skorygować bezmyślny i marnotrawny program poprzednika to kontynuuje go, wręcz po trupach drzew w rynku. Tragedia!!!!! Busko schodzi na dziady!!!

-xyz (2013-02-05 17:08:19)

czy może mi ktoś wyjaśnić do czego mają służyć drewniane podesty znajdujące się w dolnej części Al. Mickiewicza, bo nigdzie nie mogę uzyskać informacji

-olo do p (2013-02-05 13:27:53)

1/ na allegro czas jakiś temu w dziale kolekcje była wystawiona do sprzedaży widokówka buskiego rynku z 1910 roku. Ujęcie z północnej pierzei w kierunku dzisiejszej Mickiewicza, Widoczny był stojący do dziś narożny budynek po lewej stronie. Informowałem o tym na portalu licząc ,że kogoś to zainteresuje Nb aktualnie jest aukcja kilku widokówek z okresu przedwojennego Gdyby to towarzystwo miłośników wydało kilkadziesiąt złotych? Otóż na widokówce z 1910 roku buski rynek to pusty plac z kałużami , częściowo ogrodzony płotem

2/ nie neguję potrzeby uporządkowania zieleni w rynku. Ale nie tak i nie w ten sposób. Buska władza pokazuje jakieś obrazki , ponoć nie aktualne i gra z mieszkańcami w bambuko. Nie wiadomo kto profesjonalnie oceniał projekt, jak się zmieni funkcja rynku, jakie elementy dekoracyjne się tam pojawia np oświetlenie o różnym zabarwieniu, jaki typ mebli miejskich przewidziano itp Te obrazki przez nikogo nie podpisane może Pan burmistrz schować sobie pod krótszą nogę biurka

3/ kwota jak jest na rynek nie jest wielka. Dlatego trzeba przyglądać się każdej złotówce i każdemu brakowi w projekcie. Bo brak będzie się potem uzupełniało tzw sposobem gospodarczym czyli bezguście i tandeta. Nic o funkcji nowej tego placu się nie mówi , bo pewnie nikt się tym nie trudził. po co więc ciąć drzewa w żulparku?

4 skandalem jest że sprawą nie zajmuje się np BSCK które ohraniczyło się do marnych zajęć świetlicowych i wynajmu sal. To zbyt dużo kosztuje podatnika taka aktywność. A ważne dla Buska sprawy BSCK omija szerokim łukiem.

-mieszkaniec (2013-02-05 12:40:41)

kochani nie chcę nikogo bronić i z nikim się kłócić.to prawda że nadzoru nad wykonywaniem prac na al Mickiewicza nie było żadnego. Jeżeli ktoś poszedł powiedzieć WP nadzorującej te prace że są źle robione to Pani Ryś.(inżynier podobno)
odrywała karteczkę 8/8 jak pan się nazywa.a następnie roboty nie zostały jeszcze odebrane.Widziałem jak wice-burmistrz jesienią przechadzał się po Kopernika(prawdopodobnie był odbiór spartaczonej roboty podobno lepiej ułożonej kostki na chodnikach)zobaczcie sami jak to wygląda.Panie wice pani Ryś hańba panie Sikora Wąsowicz zaczął od zamordowania Byczej Góry pan kończy na spartaczonej robocie.Podam tylko kilka przykładów;w rynku na światłach od strony Kielc przejście(wysepka ma schody ponad 15 cm)nie oznakowane przejścia n.p obok pana siedziby łączenie chodnika z al.Uchnasta od str parkingu.(tu mieszka dwóch radnych są ślepi)poplamiona olejem płyta granitowa na całej Mickiewicza już widać.A co na to policja taki pojazd powinien mieć zabrany dowód rejestracyjny nie ważne czyj.itd. itd.Panie Sikora niech Pan wysłu***e mieszkańców, oni mają racje. jeżeli pan nie daje rady proszę ustąpić,tylko że może przyjść ktoś gorszy.Ot dylemat

-p do olo (2013-02-05 11:32:54)

przeczytaj uważnie. chodzi o to jak wyglądał buski rynek ok. 170 lat temu czyli w momoencie powstawania uzdrowiska i od tej pory zawsze był zadrzewiony. Gdzie ty znalazłeś zdjęcia rynku sprzed 100 lat, że stwierdzasz, że było tam błoto i kałuże.
Trzeba się wrócić do historii. Pierwsze coś co można było nazwać sanatorium to budynek poklasztorny, który po ostatnim pożarze w 1821 r. nigdy do końca nie został odbudowany, a który dzierżawiła rodzina Rzewuskich (Feliks i Fortunat). Pierwszy parczek zdrojowy powstał w miejscu gdzie obecnie znajduje się przychodnia i os.Legionów polskich, bo były to tereny, które przejął rząd po kasacie klasztoru. Potem wodę siarczkową dowożono do budynku w rynku . W momencie gdy założono spółkę zdrojową (koniec lat 20tych XIX w) zatrudniono H. Marconiego, który wraz z Hanuszem zaprojektowali całe założenie uzdrowiskowe. Zaprojektowano wypełnienie zielenią terenu obok budowanych wówczas Łazienek (ogród łazienkowski), Aleję łączącą miasto z łazienkami (dzisiaj mickiewicza) oraz właśnie park w rynku, który przestał już pełnić funkcję średniowieczną (plac o funkcji handlowej) - zresztą Busko było wówczas wsią a guloni buscy raczej paśli krowy niż zajmowali się kupiectwem (adminsistracyjnie zresztą od 1867 do 1915 rzeczywiście było wsią). Czyli od lat 30 tych XIX w. już nigdy nie zmieniła się funkcja rynku czyli był parkiem. Jedynym elementem handlowym w rynku były jatki żydowskie na zachodniej pierzei. Dlatego,zniszczenie terenów zielonych w cielętniku jest tożsame ze zniszczeniem terenów zielonych w parku i na mickiewicza, a więc zniszczeniem zabytkowego założenia.

-................. (2013-02-05 10:54:18)

Słusznie ktoś zauważył,że znów zaczynają się ataki na p. Wąsowicza. Czyżby zazdrość? Na kogoś trzeba zrzucić odpowiedzialność za to co się teraz dzieje. P. Wąsowicz poczynił bardzo dużo inwestycji. A tu minęły 2 lata i mamy "rondelek" na skrzyżowaniu, al. Kopernika z wyciętymi drzewami(ktoś pisze, że to Wąsowicz wycinał drzewa -które? i miejski szalet za ponad 400 000 zł. A ponoć ten poprzedni był taki drogi. Przynajmniej tam była pełna dezynfekcja. Obecny szalet ponoć został wydzierżawiony za 40 zł miesięcznie mieszkańcowi Widuchowy. I co wy na to? Jeśli chodzi o rewitalizację to zostały pozyskane bardzo duże pieniądze i tylko na ten cel, a nie jak niektórzy by wymyślali na inne cele. A że płyty się rozchodzą, coś tam rdzewieje czy już się psuje to już wina obecnych, którzy nie pilnowali robót jakie miały miejsce w naszym mieści e nie tylko na alei. Popatrzcie obiektywnie, a nie zawistnie. Niemoc rodzi napastliwość.

-olo (2013-02-04 19:26:40)

temat ważny i warto by admin portalu ,,podwiesił,, go na dłuższy czas. Boję się jednak ,że z wrodzonej obawy aby nie podpaść potencjalnym reklamodawcom, temat przebudowy rynku zniknie niebawem. Czyli będzie miał ważnośc jak np ten o naradzie w straży albo o wypadku w Gnojnie. A szkoda jeśliby tak miało być. Co zrobić ,że buski magistrat jest tu obiektem uwag krytycznych skoro ze strachu milczy zamiast dyskusję tu poprowadzić, niejasności wyjaśnić

-xyz (2013-02-04 18:10:57)

chory magistrat chore decyzje. Ciekawy jestem czy jakościowo rynek będzie wykonany tak jak aleja Mickiwicza.Jeszcze nie skończyła się zima a już granitowe płyty na wysokości "biedronki" zaczynają się rozchodzić,a za 2lata wszystko będzie ruchome,wystarczą tylko porządne mrozy

-buskikrytyk.pl (2013-02-04 13:23:04)

znowu całe lato Busko będzie rozkopane, smutne realia, byle to zrobili raz a porządnie

-olo do vox populi (2013-02-04 11:57:09)

Masz rację,że funkcje tradycyjne buskiego rynku zanikają. Problem w tym ,że buska władza tego nie dostrzega. Zatem wszelkie przebudowy i modernizacje placu nie zakładają takich zmian, nie wprowadzają czy ułatwiają wprowadzenia nowych funkcji rynku. Zadaję od pewnego czasu pytanie co jest celem rewitalizacji? Na odpowiedż nie liczęb bo władza się boczy. Nie odpowiada tej władzy ,że ktoś próbuje jej w papiery zajrzeć, że poddaje pod wątpliwość światłość myśli magistrackiej, zarzuca tej władzy działanie nie do końca kompetentne. Dla buskiej władzy ważne jest że znaleziono firmę wykonawczą z Bilczy. Dla mieszkańca miasta ważne jest wiedziec co się na rynku zmieni? I nie widzę szans porozumienia się buskiej władzy z jej wyborcami.Oczywiście stracą na tym wyborcy a w szczególności miejska substancja w której pojawia się kicz / pomnik Leszka C./ tandeta architektoniczna / dworzec / agresywna architektura / dobudówka do Marconiego / zła architektura / kulfon mający nawiązywać do drewnianej architektury willi Wiślica /. Rozbawiający jest w tym wszystkim odpowiedzialny za przebudowę / bo to jest fałszowanie rzeczywistości z rewitalizacją/ nie ma aktualnych wizualizacji. A te które pokazuje dziwnie skrywają nazwiska autorów.

-vox populi (2013-02-04 01:20:55)

Nie wiem jak wyglądał buski rynek 100 lat temu. Może i był to jak pisze olo - ubity plac ogrodzony płotem pełen kałuż i dziur różnych. Nie znam zdjęć z tego okresu. Wiem, ze rynek w Wiślicy, Pińczowie tak właśnie wyglądał, bo widać to na zdjęciach z tamtego okresu. Jakaś zieleń na pewno była, bo na zdjęciach z lat 30 i 40 widać już spore drzewa na rynku Pytanie dlaczego tak było? Ano dlatego, że były to po prostu targowiska - lokalne centra handlowe mówiąc dzisiejszym językiem.
Minęło 100 lat - co wielu jak widać nawiedzonych architektów, burmistrzów i radnych chyba nie zauważa - realia handlowe zmieniły się diametralnie! Dziś centra handlowe to hipermarkety wielkopowierzchniowe z obszernymi parkingami, które pod jednym dachem mieszczą wszelkie sklepy i usługi.

Dziś Rynki zupełnie zmieniły swoją funkcję. Stały się często miejscem spędzania wolnego czasu. A cóż może być lepsze ku temu od buskiego mini 'Central parku? Od 80 arów pięknej dostojnej zieleni, pośród której można znaleźć w centrum, moim zdaniem mało estetycznego miasta, kawałek natury, cienia i klimatu lasu. Gwarantuję, że Kraków dałby wiele, by na Rynku Głównym mieć taki park zamiast granitowej patelni. Inna rzecz, że ten niedostatek Krakowowi rekompensują szerokie, zielone, porośnięte równie starymi jak na buskim ręku drzewami Planty, które otaczają Rynek zwartym pierścieniem. Nie słyszałem jakoś by Planty komuś w Krakowie przeszkadzały, by ktoś je chciał prześwietlać, wycinać zdrowe acz krzywe drzewa, granitować hektary trawników! Gdyby się taki ktoś pojawił, choćby nazywał to obłudnie 'rewitalizacją' lub głosił, że dla dobra miasta można by je zabudować pięknymi budynkami. Sądzę , że szybko by taki rewitalizator w kaftanie trafił do psychiatryka.
W Busku, póki co, jeszcze handel w rynku funkcjonuje. Ale odkąd powstały Biedronki, Lidl a szczególnie Kaufland to spożywka praktycznie zniknęła i drobne artykuły przemysłowe też już właściwie w Rynku nie uświadczysz.
Ale gwarantuję, że jak powstanie w Busku hipermarket z galeriami handlowo-usługowymi, a wcześniej czy później powstanie (raczej wcześnie)taki jak np kielecka Galeria Echo, to handel w rynku zamrze zupełnie. I jeśli dziś rewitalizatorzy Wąsowiczopodobni wytną i wykostkują cielętnik, to wtedy rynek wkrótce będzie wyglądał jak dziś nowe targowie w środę po 15 - plac cóż z tego że pokryty kostką i granitem jak otoczony nijaką zabudową po której hulają śmieci - bo nikomu nawet nie będzie się chciało go sprzątać, jak to dziś się ma ze starą pekesówką, starym targowiem i chyba wszystkimi ulicami i osiedlami.
Czy taki prezent włodarze chcecie zafundować nam za ciężkie pieniądze?
Na dziś uważam, że rozsądniej by było, tak jak wspomniałem wykonać szereg mniejszych inwestycji, o które mieszkańcy proszą od lat i które są zdecydowanie pilniej potrzebne, no i przede wszystkim pomyśleć o skutecznym dbaniu o czystość, porządek i ład w mieście.

-do poniżej (2013-02-03 22:44:44)

wiek drzewa nie ma znaczenia. Znaczenie ma stan drzewa, który wynika z pielęgnacji. Gdyby drzewa w Buskim rynku były pielęgnowane prawdopodobnie nie byłoby potrzeby aż takiej wycinki. Winni są tego burmistrzowie od Gajewskiego począwszy.Drzewa chorę się leczy.Oczywiście nikt tego w Busku w sposób zorganizowany i przemyślany nie robi

- (2013-02-03 22:20:25)

to co lepiej żeby te stare drzewa zostały i wam gałązki spadały jak będziecie siedzieć na ławce!!!!!

-olo (2013-02-03 22:05:06)

problem z tą całą rewitalizacją jest, tak sądzę , następujący: nie zdefiniowano jej celu. Dosztukowano kilka zdań w tej sprawie już do decyzji o przebudowie. Bo to przebudowa a nie rewitalizacja. Była kasa więc się do tej kasy przymierzono a kwestie celu w tym celu społecznego dokładnie z tyłu decydenci buscy mieli.

Jeśli celem miał być poprawa estetyki to dlaczego nie ma projektów z tego obszaru? Chodzi mi o kolor, detale architektoniczne,architektura zieleni, system informacji miejskiej, projekty mebli miejskich, system oświetlenia i iluminacji obiektów i parę podobnych
Oczywiście te wszystkie sprawy mogłyby być realizowane etapowo, w miarę możliwości finansowych. Takiego projektu dla Buska nie ma. Więc następny burmistrz zrobi jakiś zaułek w swoim stylu, kolejny jeszcze w innym i będzie kaszana. Park buski jeszcze zachowuje jednorodny styl bo był zaprojektowany kompleksowo, choć już się przy nim majstruje. Ulica 1 Maja nie zachowała swojego stylu, bo marni buscy architekci na dewastację wyrażali zgodę.

Projekt przebudowy rynku powinien / gdyby cele jasno określono / być uzupełniony wieloma badaniami. Od stanu zieleni, ztanu zapylenia, stanu natężenia hałasu, przepustowości, funkcji tego zielenca itp. Te badania pozwoliłyby na coś co rzeczywiście byłoby rewitalizacja

Busko miało szanse na jednorodny styl miejscowości uzdrowiskowej. Styl inny od Staszowa, Jędrzejowa czy Pińczowa. Niestety władza buska staje na głowie aby tej odrębności miasto nie miało. Przykład to baza magazynowa zwana dworcem.

Pisze ktoś ,że cielętnik miał w założeniu służyć kuracjuszom. Bzdura . Jeszcze sto lat temu był to ubity plac ogrodzony płotem pełen kałuż i dziur różnych. Uzdrowisko nie miało poza nazwą nić z miasteckiem wspólnego

Wycinka aż 65 drzew w rynku to gruba przesada. Do tego jakiś nieuk twierdzi, że wyciąć trzeba drzewa krzywe.Nieukowi estetykę psują. Proponuje zakazać wychodzenia na ulicę ludziom krzywym.

-p (2013-02-03 19:36:55)

Buski rynek w odróżnieniu od Chmielników i innych musi być zadrzewiony. Takie założenie było w czasie powstania uzdrowiska czyli ok. 170 lat temu. Park zdrojowy, Al. Mickiewicza i Cielętnik tworzyć miało zieleń dla kuracjuszy jako jeden całościowy obszar. Miasteczka tj. Stopnica, Wiślica, Busko mają średniowieczny układ rynku. o ile Chmielnik mógł sobie pozwolić na wycięcie drzew i zrobienie patelni, nawet w Wiślicy, Nowym Korczynie jest to uzasadnione, to w związku z tym, że 170 lat temu powstało w Busku uzdrowisko zieleń parkowa w rynku jest jak najbardziej na miejscu. Chyba, że uznamy że Busko to już nie uzdrowisko. Tak więc drzewa w parku jak najbardziej wpisują się w to miejsce Panie burmistrzu. Wycięcie drzew na rynku to zniszczenie zabytkowego układu (na podstawie ustawy o ochronie zabytków KARANE). Z drugiej strony w latach 60-tych i 70-tych XX wieku każdy mógł sobie iść na rynek i wsadzić drzewo. Spowodowało to pewien chaos w całym układzie, który można poprawić nie stosując bezmyślnej wycinki. Dla jakiejś firemki z Bilczy dużo łatwiej i taniej wyciąć niż zadbać o wyrównanie pokroju i statyki drzew czyli podjąć prace pielęgnacyjne. Można usunąć powyginane krzewy i zagospodarować teren w oparciu o istniejący drzewostan. Drzewa nie są wcale chore, natomiast powoływanie się na krzywość drzewa uzasadniając jego wycinkę jest kuriozalne.Usunięcie krzewów nie dotyczy cisów rosnących w rynku. Cis jest gatunkiem chronionym, w tym przypadku nawet jeżeli stanowi zieleń miejską (nie jest to stanowisko naturalne). jednak wiek tych cisów kwalifikuje je do objęcia ich ochroną i ich wycięcie będzie skutkowało naruszeniem ustawy o ochronie przyrody. Reasumując, po podjęciu wycinki każdy obywatel może więc złożyć zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez organ administracji publicznej tj. Zarząd Gminy Busko-Zdrój, wynikające z przepisów karnych ustawy o ochronie zabytków i ustawie o ochronie przyrody. Niezależnie od wydanych opinii czy zgód innych organów, na które przedstawiciele Gminy Busko będą się powoływać, w tym jakiegoś niezidentyfikowanego konserwatora zieleni. Jeżeli jednak służby publiczne, których głównym celem działania jest ochrona zabytków i ochrony przyrody wydały zgodę na zniszczenie obiektów lub obszarów chronionych prawem może być to przedmiotem odrębnego postępowania prokuratury. Jeżeli ta oczywiście je podejmie.Nasz patronat

Data: 2014-04-25, godz: 15.00-16.30

Dzień Otwarty w kościółku św. Leonarda

Zapraszamy do zwiedzania zabytkowego kościółka św. Leonarda w Busku-Zdroju. Najbliższy Dzień Otwarty odbędzie się 25 kwietnia 2014 r., w godz. 15.00-16.30 oraz 3 maja 2014r., godz. 15.00-17.00.

Wróć do góry

Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia czytelnikom komfortu podczas korzystania z naszego serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki Ustawienia przeglądarki możesz zmienić każdej chwili. Szczegóły w Polityce Prywatności