Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Przebudowa Placu Zwycięstwa

Dodał: Kasia Data: 2013-01-29 20:15:35 (czytane: 13350)

Jeśli tylko zima ustąpi i będą warunki ku temu, żeby wykonać prace budowlane, na Placu Zwycięstwa rozpocznie się kolejny etap rewitalizacji. Dokładnie 17 stycznia została podpisana umowa z wykonawcą, którym jest firma Perfect z Bilczy. Pozostało jedynie ustalić rzeczywisty harmonogram robót z wykonawcą.

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

KARABELA OCHRONA OSÓB I MIENIA
www.karabela.com.pl,karabela,ochrona,osób,mienia,zabezpieczenia ochrona fizyczna,monitoring,system,systemy zabezpieczeń, doradztwo,szkolenia specjalistyczne

Bohaterów Warszawy 69 a. 28-100, Busko Zdrój

eltraKON Komputery Wojciech P. Kowalczyk
eltrakon.pl,eltrakon, komputery, sieci, alarmy, monitoring, telewizja dozorowa, klimatyzacje, CB, Busko, Busko-Zdrój,

ul. Poprzeczna 1. 28-100, Busko-ZdrójA kolejny etap rewitalizacji obejmuje Plac Zwycięstwa i kawałek łącznika ulicy Mickiewicza w stronę ulicy Kościuszki  przy Galerii Sztuki „Zielona”. Jak podkreśla wiceburmistrz Tomasz  Mierzwa remonty będą wykonywane pierzejami, tak, żeby nie było utrudnień w ruchu.


Proszę powiedzieć, jakie będzie wyglądał Plac Zwycięstwa po rewitalizacji? Co zaplanowano?

Plac Zwycięstwa będzie otoczony chodnikiem z płyt granitowych szerokości 3,60. Przy samych budynkach zrobimy wyrównanie z kostki granitowej łupanej, którą mamy z odzysku z ulicy Mickiewicza, żeby wyrównać linie. Zmieni się umiejscowienie parkingu, który zaplanowano przy pierzejach, nie, jak było do tej pory, przy parku. W ten sposób „otworzymy” park, łatwiej będzie również z dostawą towaru. Zadbaliśmy o to, by było więcej miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych oraz  dla rodzin z dziećmi. W sumie miejsc parkingowych będzie 70, w tym 9 dla osób niepełnosprawnych i 4 dla rodzin z dziećmi. Część parkingowa i jezdna będzie z kostki wymiarów 10 na 10 cm. Pod część jezdną, na tyle, na ile wystarczy, wykorzystamy kostkę z ulicy Mickiewicza. Ta kostka ma jednak bardzo różny wymiar. W parku wszystkie ciągi komunikacyjne będą wykonane z płyt granitowych. Krawężnik i obrzeża zostaną zrobione z pasów półmetrowych z kostki granitowej z odzysku, z kostki łupanej.

Jaki ruch zaplanowano na Placu Zwycięstwa?

Ruch będzie okrężny, tak jak teraz. Wjeżdżamy na prawoskręcie z ul. Bohaterów Warszawy od ulicy Poprzecznej, objeżdżamy dookoła i wyjeżdżamy na prawoskręcie w ul. Partyzantów. To będzie bardzo wytłumiony ruch, do rynku wjadą tylko ci, którzy będą mieli taką potrzebę. Łącznik, po którym dzisiaj jeździmy na Mickiewicza, będzie całkowicie zamknięty. Na połączeniu ulicy Mickiewicza z Placem Zwycięstwa zostanie zrobiona tzw. „zawrotka”. Po tej dróżce będą jeździć meleksy wożące ludzi na trasie centrum - Uzdrowisko. Wspomniana pętla została zaplanowana  z myślą o tym, by kierowcy meleksów swobodnie zawracali w tym miejscu.

 stara_rewitalizacja1.jpg


A co z oświetleniem?

W całej części poddanej rewitalizacji będzie założone nowe oświetlenie.  Stare zaś zostanie zdemontowane i przeniesione w inne miejsce.  Obecne  oświetlenie nie doświetliłoby wszystkiego w odpowiedni sposób, uznaliśmy, że  oświetlenie typu LED będzie lepsze, ponieważ te źródła światła są z roku na rok coraz tańsze. Ich konserwacja i energochłonność jest nieporównywalna z tymi, co są obecnie. Doświetlenie części wokół pierzei i w centrum parku będzie mocniejsze, tu przy alejkach wytłumione, żeby zrobić lekki nastrój. Dookoła będą lampy uliczne zawieszone na wysokości 9 metrów i 4,5 metra, lampy w środku będą na wysokości 3 metrów, czyli typowo parkowe, w alejkach postawione zostaną lampy niskie 0,6 metra, 1 metr. Pewną nowością jest oświetlenie ozdobno-informacyjne umiejscowione w poziomie posadzek w narożach Placu Zwycięstwa i na przedłużeniach alejek parkowych.  Oczywiście nie zabraknie ławeczek, koszów na śmieci, a także stojaków na rowery. Stare oświetlenie, ławeczki zostaną wykorzystane w innych miejscach, gdzie ich brakuje, a nie musi być taki wysoki standard jak w centrum miasta.  Wszędzie zostaną nasadzone nowe trawniki. Ponadto zostanie przebudowana fontanna, tryskacze będą w kształcie okręgu, woda wytryskająca z posadzki. Teren przy parku  jest opadowy i z dwóch stron zaplanowaliśmy schody. Zejścia się trochę przesuną, będą na połowie długości parku. Większość zostanie wykonana z granitu.

Co zmieni się w centrum miasta, jeśli chodzi o zieleń? Czy będą wycinane drzewa?

Wiele zastrzeżeń do zieleni w parku, szczególnie do tej, która  nie wpisuje się w dawny układ tego miejsca, miał konserwator zieleni. Chodzi głównie o  niskie krzaki, szczególnie iglaste. Dostaliśmy zarządzenie, żeby to usunąć. Plan jest taki, żeby  trochę ten park prześwietlić.  Zostanie wyciętych 65 sztuk drzew, przede wszystkim  drzewa dosadzone w późniejszym etapie, chore, pochylone.  Na to miejsce nasadzone będzie 56 drzew oraz krzewy, ale innych gatunków, bardziej płożące, i w innych miejscach.  Wszystkie decyzje o wycięciu drzew zostały podjęte po wykonaniu dokładnej analizy drzewostanu.

stara_rewitalizacja2.jpg
 


Czy zgodnie z wcześniejszymi planami, w centrum powstanie pijalnia wody?

Ustawienie pijalni byłoby na zasadzie elementu sezonowo dostawionego. To Uzdrowisko będzie się promować, na dzień dzisiejszy trwają uzgodnienia rozwiązania technicznego pijalni między Uzdrowiskiem a projektantem. Ale z pewnością nie będzie to stały obiekt.

Kiedy możemy spodziewać się rozpoczęcia prac?

Rozpoczęcie prac nastąpi jak warunki atmosferyczne będą na to pozwalać. Jak na razie 17 stycznia została podpisana  umowa z wykonawcą.  Zakończenie rewitalizacji zaplanowano  na wrzesień  2013 roku.

 stara_rewitalizacja3.jpg


Jaka jest wartość zaplanowanych robót?

Wartość robót brutto  to 4 mln 560 tys. zł. Inwestycja zostanie dofinansowana z Regionalnego  Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego  w wysokości do 60 procent kosztów kwalifikowanych. Podobnie jak na część zdrojową będziemy mieli  60 miesięcy gwarancji po wykonaniu robót.

Dziękuję za rozmowę.

Wizualizacja przedstawia projekt w jego pierwotnej wersji. Niestety nie ma aktualnej wizualizacji. Jeśli tylko się pojawi, zostanie zamieszczona na stronie.

/KR/


Reklama.

Zobacz także

Stopnica: Woda z wodociągu Wolica jest nieprzydatna do spożycia

Dodane: 2018-05-24 19:44 - Komentarze  (0)  czytane (336)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 23.20.240.193

ediwet (2015-05-04 09:37:30)

O to właśnie mi chodziło! Jesteście genialni! Dziękuję po stokroć :)

-Adam Pałys na burmistrza Buska! (2013-02-05 22:42:24)

W Busku zamierzają o zgrozo kontynuować upiornie drogą ROZPIERDUCHĘ miasta, bo ta niewinnie brzmiąca tzw. rewitalizacja ma tyle z przywracaniem do życia co stawianie radarów z poprawianiem jakości dróg w Polsce!
Mały lecz mądrze rządzony Solec wybudował sobie termalne baseny mineralne a Busko za dziesiątki milionów topi w błocie od kilku lat!
Panie Adamie gratulacje! Mój głos na burmistrza Buska ma Pan już dziś!
Jak czytam artykuł 'Baseny mineralne w Solcu-Zdroju już otwarte!' z 5.02.2013 to na przemian raz: pękam z zazdrości że Solec ma takie cacko i takiego zaradnego burmistrza, dwa: szlag mnie trafia, że ono kosztowało zaledwie 20 mln. Zaledwie bo w Busku takie termy też już mogłyby być, ale w zamian Wąsowicz utopił jak czytam 30 mln w Mickiewicza. PORAŻKA! Na domiar złego Sikora, jego następca jak czytam zamiast skorygować bezmyślny i marnotrawny program poprzednika to kontynuuje go, wręcz po trupach drzew w rynku. Tragedia!!!!! Busko schodzi na dziady!!!

-xyz (2013-02-05 17:08:19)

czy może mi ktoś wyjaśnić do czego mają służyć drewniane podesty znajdujące się w dolnej części Al. Mickiewicza, bo nigdzie nie mogę uzyskać informacji

-olo do p (2013-02-05 13:27:53)

1/ na allegro czas jakiś temu w dziale kolekcje była wystawiona do sprzedaży widokówka buskiego rynku z 1910 roku. Ujęcie z północnej pierzei w kierunku dzisiejszej Mickiewicza, Widoczny był stojący do dziś narożny budynek po lewej stronie. Informowałem o tym na portalu licząc ,że kogoś to zainteresuje Nb aktualnie jest aukcja kilku widokówek z okresu przedwojennego Gdyby to towarzystwo miłośników wydało kilkadziesiąt złotych? Otóż na widokówce z 1910 roku buski rynek to pusty plac z kałużami , częściowo ogrodzony płotem

2/ nie neguję potrzeby uporządkowania zieleni w rynku. Ale nie tak i nie w ten sposób. Buska władza pokazuje jakieś obrazki , ponoć nie aktualne i gra z mieszkańcami w bambuko. Nie wiadomo kto profesjonalnie oceniał projekt, jak się zmieni funkcja rynku, jakie elementy dekoracyjne się tam pojawia np oświetlenie o różnym zabarwieniu, jaki typ mebli miejskich przewidziano itp Te obrazki przez nikogo nie podpisane może Pan burmistrz schować sobie pod krótszą nogę biurka

3/ kwota jak jest na rynek nie jest wielka. Dlatego trzeba przyglądać się każdej złotówce i każdemu brakowi w projekcie. Bo brak będzie się potem uzupełniało tzw sposobem gospodarczym czyli bezguście i tandeta. Nic o funkcji nowej tego placu się nie mówi , bo pewnie nikt się tym nie trudził. po co więc ciąć drzewa w żulparku?

4 skandalem jest że sprawą nie zajmuje się np BSCK które ohraniczyło się do marnych zajęć świetlicowych i wynajmu sal. To zbyt dużo kosztuje podatnika taka aktywność. A ważne dla Buska sprawy BSCK omija szerokim łukiem.

-mieszkaniec (2013-02-05 12:40:41)

kochani nie chcę nikogo bronić i z nikim się kłócić.to prawda że nadzoru nad wykonywaniem prac na al Mickiewicza nie było żadnego. Jeżeli ktoś poszedł powiedzieć WP nadzorującej te prace że są źle robione to Pani Ryś.(inżynier podobno)
odrywała karteczkę 8/8 jak pan się nazywa.a następnie roboty nie zostały jeszcze odebrane.Widziałem jak wice-burmistrz jesienią przechadzał się po Kopernika(prawdopodobnie był odbiór spartaczonej roboty podobno lepiej ułożonej kostki na chodnikach)zobaczcie sami jak to wygląda.Panie wice pani Ryś hańba panie Sikora Wąsowicz zaczął od zamordowania Byczej Góry pan kończy na spartaczonej robocie.Podam tylko kilka przykładów;w rynku na światłach od strony Kielc przejście(wysepka ma schody ponad 15 cm)nie oznakowane przejścia n.p obok pana siedziby łączenie chodnika z al.Uchnasta od str parkingu.(tu mieszka dwóch radnych są ślepi)poplamiona olejem płyta granitowa na całej Mickiewicza już widać.A co na to policja taki pojazd powinien mieć zabrany dowód rejestracyjny nie ważne czyj.itd. itd.Panie Sikora niech Pan wysłu***e mieszkańców, oni mają racje. jeżeli pan nie daje rady proszę ustąpić,tylko że może przyjść ktoś gorszy.Ot dylemat

-p do olo (2013-02-05 11:32:54)

przeczytaj uważnie. chodzi o to jak wyglądał buski rynek ok. 170 lat temu czyli w momoencie powstawania uzdrowiska i od tej pory zawsze był zadrzewiony. Gdzie ty znalazłeś zdjęcia rynku sprzed 100 lat, że stwierdzasz, że było tam błoto i kałuże.
Trzeba się wrócić do historii. Pierwsze coś co można było nazwać sanatorium to budynek poklasztorny, który po ostatnim pożarze w 1821 r. nigdy do końca nie został odbudowany, a który dzierżawiła rodzina Rzewuskich (Feliks i Fortunat). Pierwszy parczek zdrojowy powstał w miejscu gdzie obecnie znajduje się przychodnia i os.Legionów polskich, bo były to tereny, które przejął rząd po kasacie klasztoru. Potem wodę siarczkową dowożono do budynku w rynku . W momencie gdy założono spółkę zdrojową (koniec lat 20tych XIX w) zatrudniono H. Marconiego, który wraz z Hanuszem zaprojektowali całe założenie uzdrowiskowe. Zaprojektowano wypełnienie zielenią terenu obok budowanych wówczas Łazienek (ogród łazienkowski), Aleję łączącą miasto z łazienkami (dzisiaj mickiewicza) oraz właśnie park w rynku, który przestał już pełnić funkcję średniowieczną (plac o funkcji handlowej) - zresztą Busko było wówczas wsią a guloni buscy raczej paśli krowy niż zajmowali się kupiectwem (adminsistracyjnie zresztą od 1867 do 1915 rzeczywiście było wsią). Czyli od lat 30 tych XIX w. już nigdy nie zmieniła się funkcja rynku czyli był parkiem. Jedynym elementem handlowym w rynku były jatki żydowskie na zachodniej pierzei. Dlatego,zniszczenie terenów zielonych w cielętniku jest tożsame ze zniszczeniem terenów zielonych w parku i na mickiewicza, a więc zniszczeniem zabytkowego założenia.

-................. (2013-02-05 10:54:18)

Słusznie ktoś zauważył,że znów zaczynają się ataki na p. Wąsowicza. Czyżby zazdrość? Na kogoś trzeba zrzucić odpowiedzialność za to co się teraz dzieje. P. Wąsowicz poczynił bardzo dużo inwestycji. A tu minęły 2 lata i mamy "rondelek" na skrzyżowaniu, al. Kopernika z wyciętymi drzewami(ktoś pisze, że to Wąsowicz wycinał drzewa -które? i miejski szalet za ponad 400 000 zł. A ponoć ten poprzedni był taki drogi. Przynajmniej tam była pełna dezynfekcja. Obecny szalet ponoć został wydzierżawiony za 40 zł miesięcznie mieszkańcowi Widuchowy. I co wy na to? Jeśli chodzi o rewitalizację to zostały pozyskane bardzo duże pieniądze i tylko na ten cel, a nie jak niektórzy by wymyślali na inne cele. A że płyty się rozchodzą, coś tam rdzewieje czy już się psuje to już wina obecnych, którzy nie pilnowali robót jakie miały miejsce w naszym mieści e nie tylko na alei. Popatrzcie obiektywnie, a nie zawistnie. Niemoc rodzi napastliwość.

-olo (2013-02-04 19:26:40)

temat ważny i warto by admin portalu ,,podwiesił,, go na dłuższy czas. Boję się jednak ,że z wrodzonej obawy aby nie podpaść potencjalnym reklamodawcom, temat przebudowy rynku zniknie niebawem. Czyli będzie miał ważnośc jak np ten o naradzie w straży albo o wypadku w Gnojnie. A szkoda jeśliby tak miało być. Co zrobić ,że buski magistrat jest tu obiektem uwag krytycznych skoro ze strachu milczy zamiast dyskusję tu poprowadzić, niejasności wyjaśnić

-xyz (2013-02-04 18:10:57)

chory magistrat chore decyzje. Ciekawy jestem czy jakościowo rynek będzie wykonany tak jak aleja Mickiwicza.Jeszcze nie skończyła się zima a już granitowe płyty na wysokości "biedronki" zaczynają się rozchodzić,a za 2lata wszystko będzie ruchome,wystarczą tylko porządne mrozy

-buskikrytyk.pl (2013-02-04 13:23:04)

znowu całe lato Busko będzie rozkopane, smutne realia, byle to zrobili raz a porządnie

-olo do vox populi (2013-02-04 11:57:09)

Masz rację,że funkcje tradycyjne buskiego rynku zanikają. Problem w tym ,że buska władza tego nie dostrzega. Zatem wszelkie przebudowy i modernizacje placu nie zakładają takich zmian, nie wprowadzają czy ułatwiają wprowadzenia nowych funkcji rynku. Zadaję od pewnego czasu pytanie co jest celem rewitalizacji? Na odpowiedż nie liczęb bo władza się boczy. Nie odpowiada tej władzy ,że ktoś próbuje jej w papiery zajrzeć, że poddaje pod wątpliwość światłość myśli magistrackiej, zarzuca tej władzy działanie nie do końca kompetentne. Dla buskiej władzy ważne jest że znaleziono firmę wykonawczą z Bilczy. Dla mieszkańca miasta ważne jest wiedziec co się na rynku zmieni? I nie widzę szans porozumienia się buskiej władzy z jej wyborcami.Oczywiście stracą na tym wyborcy a w szczególności miejska substancja w której pojawia się kicz / pomnik Leszka C./ tandeta architektoniczna / dworzec / agresywna architektura / dobudówka do Marconiego / zła architektura / kulfon mający nawiązywać do drewnianej architektury willi Wiślica /. Rozbawiający jest w tym wszystkim odpowiedzialny za przebudowę / bo to jest fałszowanie rzeczywistości z rewitalizacją/ nie ma aktualnych wizualizacji. A te które pokazuje dziwnie skrywają nazwiska autorów.

-vox populi (2013-02-04 01:20:55)

Nie wiem jak wyglądał buski rynek 100 lat temu. Może i był to jak pisze olo - ubity plac ogrodzony płotem pełen kałuż i dziur różnych. Nie znam zdjęć z tego okresu. Wiem, ze rynek w Wiślicy, Pińczowie tak właśnie wyglądał, bo widać to na zdjęciach z tamtego okresu. Jakaś zieleń na pewno była, bo na zdjęciach z lat 30 i 40 widać już spore drzewa na rynku Pytanie dlaczego tak było? Ano dlatego, że były to po prostu targowiska - lokalne centra handlowe mówiąc dzisiejszym językiem.
Minęło 100 lat - co wielu jak widać nawiedzonych architektów, burmistrzów i radnych chyba nie zauważa - realia handlowe zmieniły się diametralnie! Dziś centra handlowe to hipermarkety wielkopowierzchniowe z obszernymi parkingami, które pod jednym dachem mieszczą wszelkie sklepy i usługi.

Dziś Rynki zupełnie zmieniły swoją funkcję. Stały się często miejscem spędzania wolnego czasu. A cóż może być lepsze ku temu od buskiego mini 'Central parku? Od 80 arów pięknej dostojnej zieleni, pośród której można znaleźć w centrum, moim zdaniem mało estetycznego miasta, kawałek natury, cienia i klimatu lasu. Gwarantuję, że Kraków dałby wiele, by na Rynku Głównym mieć taki park zamiast granitowej patelni. Inna rzecz, że ten niedostatek Krakowowi rekompensują szerokie, zielone, porośnięte równie starymi jak na buskim ręku drzewami Planty, które otaczają Rynek zwartym pierścieniem. Nie słyszałem jakoś by Planty komuś w Krakowie przeszkadzały, by ktoś je chciał prześwietlać, wycinać zdrowe acz krzywe drzewa, granitować hektary trawników! Gdyby się taki ktoś pojawił, choćby nazywał to obłudnie 'rewitalizacją' lub głosił, że dla dobra miasta można by je zabudować pięknymi budynkami. Sądzę , że szybko by taki rewitalizator w kaftanie trafił do psychiatryka.
W Busku, póki co, jeszcze handel w rynku funkcjonuje. Ale odkąd powstały Biedronki, Lidl a szczególnie Kaufland to spożywka praktycznie zniknęła i drobne artykuły przemysłowe też już właściwie w Rynku nie uświadczysz.
Ale gwarantuję, że jak powstanie w Busku hipermarket z galeriami handlowo-usługowymi, a wcześniej czy później powstanie (raczej wcześnie)taki jak np kielecka Galeria Echo, to handel w rynku zamrze zupełnie. I jeśli dziś rewitalizatorzy Wąsowiczopodobni wytną i wykostkują cielętnik, to wtedy rynek wkrótce będzie wyglądał jak dziś nowe targowie w środę po 15 - plac cóż z tego że pokryty kostką i granitem jak otoczony nijaką zabudową po której hulają śmieci - bo nikomu nawet nie będzie się chciało go sprzątać, jak to dziś się ma ze starą pekesówką, starym targowiem i chyba wszystkimi ulicami i osiedlami.
Czy taki prezent włodarze chcecie zafundować nam za ciężkie pieniądze?
Na dziś uważam, że rozsądniej by było, tak jak wspomniałem wykonać szereg mniejszych inwestycji, o które mieszkańcy proszą od lat i które są zdecydowanie pilniej potrzebne, no i przede wszystkim pomyśleć o skutecznym dbaniu o czystość, porządek i ład w mieście.

-do poniżej (2013-02-03 22:44:44)

wiek drzewa nie ma znaczenia. Znaczenie ma stan drzewa, który wynika z pielęgnacji. Gdyby drzewa w Buskim rynku były pielęgnowane prawdopodobnie nie byłoby potrzeby aż takiej wycinki. Winni są tego burmistrzowie od Gajewskiego począwszy.Drzewa chorę się leczy.Oczywiście nikt tego w Busku w sposób zorganizowany i przemyślany nie robi

- (2013-02-03 22:20:25)

to co lepiej żeby te stare drzewa zostały i wam gałązki spadały jak będziecie siedzieć na ławce!!!!!

-olo (2013-02-03 22:05:06)

problem z tą całą rewitalizacją jest, tak sądzę , następujący: nie zdefiniowano jej celu. Dosztukowano kilka zdań w tej sprawie już do decyzji o przebudowie. Bo to przebudowa a nie rewitalizacja. Była kasa więc się do tej kasy przymierzono a kwestie celu w tym celu społecznego dokładnie z tyłu decydenci buscy mieli.

Jeśli celem miał być poprawa estetyki to dlaczego nie ma projektów z tego obszaru? Chodzi mi o kolor, detale architektoniczne,architektura zieleni, system informacji miejskiej, projekty mebli miejskich, system oświetlenia i iluminacji obiektów i parę podobnych
Oczywiście te wszystkie sprawy mogłyby być realizowane etapowo, w miarę możliwości finansowych. Takiego projektu dla Buska nie ma. Więc następny burmistrz zrobi jakiś zaułek w swoim stylu, kolejny jeszcze w innym i będzie kaszana. Park buski jeszcze zachowuje jednorodny styl bo był zaprojektowany kompleksowo, choć już się przy nim majstruje. Ulica 1 Maja nie zachowała swojego stylu, bo marni buscy architekci na dewastację wyrażali zgodę.

Projekt przebudowy rynku powinien / gdyby cele jasno określono / być uzupełniony wieloma badaniami. Od stanu zieleni, ztanu zapylenia, stanu natężenia hałasu, przepustowości, funkcji tego zielenca itp. Te badania pozwoliłyby na coś co rzeczywiście byłoby rewitalizacja

Busko miało szanse na jednorodny styl miejscowości uzdrowiskowej. Styl inny od Staszowa, Jędrzejowa czy Pińczowa. Niestety władza buska staje na głowie aby tej odrębności miasto nie miało. Przykład to baza magazynowa zwana dworcem.

Pisze ktoś ,że cielętnik miał w założeniu służyć kuracjuszom. Bzdura . Jeszcze sto lat temu był to ubity plac ogrodzony płotem pełen kałuż i dziur różnych. Uzdrowisko nie miało poza nazwą nić z miasteckiem wspólnego

Wycinka aż 65 drzew w rynku to gruba przesada. Do tego jakiś nieuk twierdzi, że wyciąć trzeba drzewa krzywe.Nieukowi estetykę psują. Proponuje zakazać wychodzenia na ulicę ludziom krzywym.

-p (2013-02-03 19:36:55)

Buski rynek w odróżnieniu od Chmielników i innych musi być zadrzewiony. Takie założenie było w czasie powstania uzdrowiska czyli ok. 170 lat temu. Park zdrojowy, Al. Mickiewicza i Cielętnik tworzyć miało zieleń dla kuracjuszy jako jeden całościowy obszar. Miasteczka tj. Stopnica, Wiślica, Busko mają średniowieczny układ rynku. o ile Chmielnik mógł sobie pozwolić na wycięcie drzew i zrobienie patelni, nawet w Wiślicy, Nowym Korczynie jest to uzasadnione, to w związku z tym, że 170 lat temu powstało w Busku uzdrowisko zieleń parkowa w rynku jest jak najbardziej na miejscu. Chyba, że uznamy że Busko to już nie uzdrowisko. Tak więc drzewa w parku jak najbardziej wpisują się w to miejsce Panie burmistrzu. Wycięcie drzew na rynku to zniszczenie zabytkowego układu (na podstawie ustawy o ochronie zabytków KARANE). Z drugiej strony w latach 60-tych i 70-tych XX wieku każdy mógł sobie iść na rynek i wsadzić drzewo. Spowodowało to pewien chaos w całym układzie, który można poprawić nie stosując bezmyślnej wycinki. Dla jakiejś firemki z Bilczy dużo łatwiej i taniej wyciąć niż zadbać o wyrównanie pokroju i statyki drzew czyli podjąć prace pielęgnacyjne. Można usunąć powyginane krzewy i zagospodarować teren w oparciu o istniejący drzewostan. Drzewa nie są wcale chore, natomiast powoływanie się na krzywość drzewa uzasadniając jego wycinkę jest kuriozalne.Usunięcie krzewów nie dotyczy cisów rosnących w rynku. Cis jest gatunkiem chronionym, w tym przypadku nawet jeżeli stanowi zieleń miejską (nie jest to stanowisko naturalne). jednak wiek tych cisów kwalifikuje je do objęcia ich ochroną i ich wycięcie będzie skutkowało naruszeniem ustawy o ochronie przyrody. Reasumując, po podjęciu wycinki każdy obywatel może więc złożyć zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez organ administracji publicznej tj. Zarząd Gminy Busko-Zdrój, wynikające z przepisów karnych ustawy o ochronie zabytków i ustawie o ochronie przyrody. Niezależnie od wydanych opinii czy zgód innych organów, na które przedstawiciele Gminy Busko będą się powoływać, w tym jakiegoś niezidentyfikowanego konserwatora zieleni. Jeżeli jednak służby publiczne, których głównym celem działania jest ochrona zabytków i ochrony przyrody wydały zgodę na zniszczenie obiektów lub obszarów chronionych prawem może być to przedmiotem odrębnego postępowania prokuratury. Jeżeli ta oczywiście je podejmie.

-emeryt (2013-02-03 17:51:58)

i w ten sposób centrum zostanie pozbawione cienia, czy rządzący byli kiedyś w Cielętniku latem jak jest powyżej 30 stopni, wątpię, nie każdy ma siłę iść do parku zdrojowego, co na to Pan Ozgowicz, który protestował przy wycince drzew na Kopernika

-Rudolf (2013-02-03 15:19:51)

A gdzie będzie fotoradar?

-vox populi do burmistrzów (2013-02-03 13:07:23)

Szanowny Panie Burmistrzu, szanowni panowie wiceburmistrzowie,
kontynuując poprzedni wpis poddam Wam pod rozwagę propozycję inwestycji w Busku - budowy czegoś co ma każdy szanujący się i gości ośrodek turystyczny, a czego próżno szukać w Busku i okolicy.
Tym co uważam, że jest po stokroć potrzebniejsze, stokroć tańsze od Rynku i Targowia i milionkroć ekonomicznie korzystniejsze od nich jest POLE CAMPINGOWE.
To wstyd i hańba by taka renomowana miejscowość uzdrowiskowo-turystyczna, aspirująca do miana uzdrowiska europejskiego i stolicy Ponidzia, nie miała do tej pory jakiegokolwiek miejsca, w którym mogliby się zatrzymać przyjeżdżający do nas campingowcy!

Pole campingowe nie tylko wypełni istniejącą pustkę, podniesie atrakcyjność i przyjazność miasta dla gości ale przy okazji będzie dawać dochód z opłat i wygeneruje miejsce pracy.
Podpowiem nawet dwie pierwsze z brzegu lokalizacje:

1.Parking u zbiegu Grotta i 1Maja.
Ten zrewitalizowany przez Wąsowicza plac,który jest kolejnym przykładem marnotrawstwa poprzednika. Wybudowany za miliony naszych pieniędzy, jest praktycznie bezużyteczny i generuje straty. Na dodatek Czynsz z jego wynajmu chyba w żaden sposób nie rekompensuje poniesionych nakładów.
Na nim, najtańszym kosztem, można by ewentualnie dobudować infrastrukturę campingową i stworzyć miejsce postoju dla campingowców.

2. Karabosy - kolejna mądra inaczej inwestycja władz, wykorzystywana bodaj raz w roku do grilowania wyborczego. Tutaj, choć dalej od miasta, ale dużo przyjemniej mogliby sie zatrzymywać campingowcy przyjeżdżający do Buska i na Ponidzie.

z wyrazami szacunku
vox populi

-vox populi do burmistrzów (2013-02-03 12:08:48)

Szanowny Panie Burmistrzu, szanowni panowie wiceburmistrzowie nie idźcie tą drogą! Nie idźcie torem wyznaczonym przez Wąsowicza! Przejrzyjcie na oczy! Ten kierunek prowadzi Busko do bankructwa!

Mickiewicza już wpędziła miasto w długi! Rynek, Stare Targowie doprowadzą do bankructwa Busko, podobnie jak LOT zakup Dreamlinerów.

Przestańcie rządzić się pieniędzmi mieszkańców w sposób bezmyślny! odstąpcie od pseudopotrzebnych inwestycji wymyślonych (?) przez nauczyciela, które poza zmianą wyglądu danych miejsc (czy na lepsze??) i potężnym drenowaniem budźetu nic nie wnoszą w funkcje tych miejsc i miasta. Jedyne co na pewno będą, to będą generować KOSZTY.
Zamiast jednej, dwóch 'sztandarowych ' inwestycji, za te pieniądze zróbcie 20 - 50 mniejszych, na które ludzie czekają i proszą o nie od lat, za które będzie Wam przy wyborach 50 razy więcej ludzi wdzięcznych.

Czy budowa na pl.Targowym hangaru z parkingiem na dachu (kuriozum! dziś na świecie parkingi chowa się pod ziemią!) zmieni liczbę miejsc parkingowych? Odpowiem od razu - NIE! jestem przekonany, ze wręcz przeciwnie ubędzie ich w stosunku do tego co jest teraz, nawet z budami, a co dopiero gdyby usunąć te slamsy i pozostawiając plac pusty i otwarty na różne formy wykorzystania okazjonalnego.
Zapytam: ile aktualnie może zaparkować aut na placu , a ile będzie miejsc parkingowych po kosztownej modernizacji?

Z Rynkiem podobnie. 100 letnie drzewa Wam przeszkadzają! Wycinka 65 drzew to BEZMYŚLNY KARCZUNEK i zaszlachtowanie pięknego fragmentu natury w centrum miasta! Czy Wy nie widzicie, że Cięlenik to nic innego jak mini Central Park w Nowym Jorku!! To bezcenny kawałek lasu i natury w centrum Buska! Gdzie indziej są takie starodrzewy w centrum?? Gdzie?! To jest atut Buska! to jest perełka którą możemy się chwalić i wyróżniać wśród innych zabetonowanych, zagranitowanych, zakostkowanych, zrewitalizowanych centrów miast!
Weźcie pod uwagę to, że odtworzenie tego na co za chwilę lekkomyślnie zamierzacie iść z piłami zajmie 100 lat!!
Władzo opamiętaj się! nie niszcz buskiego Central Parku, nie przekształcaj go w patelnię a la Chmielnik, Koszyce i inne mądre inaczej miasta!
Spójrz na Mickiewicza i Kopernika - pomyśl dlaczego przed przebudową, al. Mickiewicza chodziło między miastem a zdrojem 80% ludzi, a wiosną, jesienią i szczególnie latem, w słoneczny dzień to 95%. Dlaczego nie korzystali z Kopernika? Bo na Kopernika słońce praży, a na Mickiewicza jest cień!
Karczując rynek doprowadzicie do tego, że miasto utraci BEZPOWROTNIE oazę cienia i natury!
Pomyśl! Drzewka posadzone przy Kopernika dadzą cień za 20 - 30 lat! dobrze, że obok jest Mickiewicza. W centrum nie ma drugiego takiego miejsca!
Glinianki z kilkunastoma drzewami nie zastąpią cielętnika.
Władzo zobacz co stało się z cmentarzem, na którym w ostatnich latach wycięto (czy słusznie?) większość okazałych drzew, które przysparzały klimat, urok, nastrój i cień w upały temu miejscu. Zastąpiły je granitowe klocki grobów na których w słoneczny dzień można smażyć jajecznicę. Czy ten dzisiejszy cmentarz po karczunku jest ładniejszy, przyjaźniejszy ?! Czy zachęca turystów do odwiedzenia go?

Szanowna Władzo przestań wzorem poprzednika z Łagiewnik wycinać bezcenne drzewa w Busku!
Władzo zacznij sadzić drzewa! zacznij zazieleniać Busko, zacznij dbać o to co dostaliśmy od natury i przodków!

Władzo zrozum, że Busko nie potrzebuje granitów i kostek! tego kuracjusze nie szukają, bo mają tego po uszy w Warszawkach, Krakówkach, Poznaniach! Oni w Busku szukają ciszy, spokoju, klimatu, natury, CZYSTOŚCI i PORZĄDKU!

Władzo najwyższy czas by zacząć rozmawiać z mieszkańcami, rozmawiać rzeczowo na argumenty, a nie na socjotechniczne hasła - ładniej, lepiej, nowocześniej, pozostając w przekonaniu że władza wie lepiej.
Władzo przestań być arogancka i zadufana jak ta poprzednia, przestań traktować mieszkańców jak petentów bez prawa głosu. Taka postawa zdjęła z tronu wielu, poprzednika też.
Pamiętaj że Vox populi to vox Dei, wy macie służyć mieszkańcom, którzy Was wybrali w przekonaniu , ze dobrze będziecie im właśnie SŁUŻYĆ!

- (2013-02-02 21:57:03)

65 drzew to jest 3/4 calego parku na jesieni mniej lisci do grabienia zaleja betonem poloza kostke trawy nie potrzeba kosc przejedzie zamiatarka raz w tygodniu i spokuj w dni upalne bedziemy sie smazyc jak na patelni ani grama cienia w zimie bedzie slisko na kostce na wiosne zamiast spiewu ptakow bedziemy sluchac ryku silnikow samochodowych oto chodzi gospodarza miasta zeby bylo pieknie i przyjemnie i nowoczesnie pozyjemy zobaczym pily motorowe w ruch

- (2013-02-02 21:15:07)

od 30 lat mieszkam w wiedniu i na codzien widze jak wladze miasta dbaja o drzewostan w parkach i przy ulicach co roku drzewa sa przycinane i kazde drzewo ma tabliczke z numerem i kodem na wyciecie 1 drzewa potrzebne jest zezwolenie paru instytucji za bezprawne wyciecie drzewa na wlasnej posesji groza kary do 10 tys euro za 1 drzewo nawet owocowe a w busku 1 czy 2 osoby swoimi decyzjami potrafia zniszczyc to co natura tworzyla przez 100 lat

-do Ola (2013-02-02 15:13:17)

przyjdz Olusiu na os.Sikorskiego i zobacz ile tu drzew ,zieleni a jak zaczną palic wieczorem w tych chatkach na ul.Wiosennej to okna nie otworzysz do przewiietrzenia bo zamiast tlenu wp.... się dym z czadem,nawet możesz okien nie otwierac to i tak ten dym wdziera sie kratkami wentylacyjnymi a ty mówisz że w rynku jak wytną tyle drzew to będzie powietrze zanieczyszczone.Dobrze tak siedzieć przed kompem i p........!!!

-...zyczliwy... (2013-02-02 12:09:16)

....co za debil inzynier wymyslil kostke granitową i płyte granitową w uzdrowisku. Proponuje wsiąśc na wozek inwalidzki lub przejsc sie o kulach po tym rynku. Miasto ma byc przyjazne dla NIEPEŁNOSPRAWNYCH a oni sobie bruk kładą. Projektant IDIOTA a ten co to akceptuje jest NieUkiem bez szkoły.

-* (2013-02-02 11:40:02)

idę o zakład ,że drzwa wytną a bojażliwy buski ludek nawet pary z gęby nie puści. Nie sprawdzi, nie dopyta bo jest strachliwy. Setkami lat taka mentalność batem na grzbiecie przodków ćwiczył pan dziedzic. I tak zostało

Telewizja

Otwarcie boisk sportowych w Busku-Zdroju

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych Szaniec 2018

III Świętokrzyskie Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego

155. rocznica Bitwy pod Grochowiskami

Wizyta polityków Platformy Obywatelskiej w Busku-Zdroju

Most na Wiśle połączy Świętokrzyskie z Małopolskim

Konkursy

Konkurs zakończony: Onyx Club - Pub & Restaurant
Konkurs zakończony: Koncert Michała Szpaka w Kielcach
Konkurs zakończony: Do wygrania zaproszenia na spektakl Ostra jazda
Konkurs zakończony: Słodka Uczta dla Dwojga w Lodziarni Dolce Vita
Konkurs zakończony: Koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy
Konkurs zakończony: Koncert Tribute to Jantar w Kielcach
Konkurs zakończony: Koncert Raz Dwa Trzy Młynarski w Kielcach
Konkurs zakończony: Cyrk Safari w Pińczowie i Busku-Zdroju
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Pakiet żywieniowy od 30 zł w Restauracji Pod Świerkiem

2017-11-15 - 2019-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

2 maja Dzień Flagi

2 maja - dzień flagi narodowej. Flaga, godło narodowe i hymn to obok tradycji, historii, kultury i języka podstawa świadomości narodowej...