Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Remont dworku w Smogorzowie

Dodał: Kasia Data: 2013-03-19 16:26:09 (czytane: 3057)

W marcu 2013r. rozpoczną się roboty budowlane związane z remontem dworku w Smogorzowie. W wyniku realizacji przedsięwzięcia dworek odzyska swój dawny blask. W ramach robót zewnętrznych wykonana zostanie elewacja budynku,wymianie ulegnie stolarka okienna i drzwiowa oraz pokrycie dachowe.

OBSŁUGA BHP I PPOŻ - MEDI-POŻ - szkolenia, kursy
www.medi-poz.pl,ochrona przeciwpożarowa,legalizacja sprzętu gaśniczego,próby ciśnieniowe hydrantów,węży,szkolenia,BHP,P.POż, pierwsza pomoc przedlekarska,szkolenia pracowników,
właścicieli,firm,KPP,opinie ppoż, gaśnica, gaśnice, legalizacja gaśnic

Widuchowska 51. 28-100, Busko-ZdrójBlisko połowa budynku zaadaptowana zostanie na świetlicę wiejską w związku z realizacją drugiego etapu operacji pn."Rozwój infrastruktury publicznej w Gminie Stopnica poprzez adaptację części budynku Szkoły Podstawowej w Smogorzowie na świetlicę wiejską oraz wyposażenie  Gminnego Centrum Kultury oraz parku i budynku rekreacyjno- sportowego w miejscowości Stopnica" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. W związku z realizacją przedmiotowej operacji w budynku przeprowadzone zostaną roboty malarskie, wykonane zostaną nowe posadzki i podłogi, zmodernizowane zostaną instalacje wodno- kanalizacyjna, centralnego ogrzewania, elektryczna.

 smogorzow1.jpg

Po zakończeniu robót budowlanych, które powinno nastąpić do końca wakacji, świetlica wiejska zostanie wyposażona w zestawy komputerowe, sprzęt multimedialny (projektor, ekran projekcyjny, kino domowe), meble oraz gry stacjonarne (stół bilardowy, stół do gry w tenisa). Wartość robót budowlanych oraz wyposażenia obiektu wynosi ponad 280 000 zł, z czego dofinansowanie ze środków PROW wyniesie 80 % wydatków kwalifikowanych projektu.

Powołanie do życia świetlicy wiejskiej jest niezbędnym elementem na drodze ku pełnej integracji wewnętrznej mieszkańców, służącej współpracy mieszkańców na rzecz rozwoju swojej "małej ojczyzny". Utworzenie oraz wyposażenie świetlicy będzie ważnym ogniwem w procesie integracji społecznej. Pragnieniem mieszkańców jest aby świetlica była miejscem tętniącym życiem, nie tylko dla dzieci i młodzieży, którzy będą mieli możliwość zagospodarowania wolnego czasu, nabierania nowych umiejętności związanych z korzystaniem z Internetu, ale również dla dorosłych, dlaktórych świetlica będzie miejscem zebrań i spotkań.

 Powstanie świetlicy wiejskiej przyczyni się do urozmaicenia oferty spędzania wolnego czasu, będąc miejscem rozrywki i  centrum edukacji dla mieszkańców Smogorzowa.Usytuowanie świetlicy wiejskiej w zabytkowym, neogotyckim pałacyku i adaptacja jego części dla pełnienia funkcji publicznych,  nie jest przypadkowe. Połączenie spuścizny historycznej z powołaniem nowoczesnej i funkcjonalnej świetlicy wiejskiej stanowić będzie kompilację historii z nowoczesnością. Wzrost estetyki przestrzennej wsi przyczyni się do wzrostu atrakcyjności turystycznej miejscowości, a tym samym może wpłynąć na
aktywizację gospodarczą mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem agroturystyki.

smogorzow2.jpg


Neogotycki pałacyk w łonie którego powstanie świetlica wiejska, usytuowany jest w parku dworskim z drugiej połowy XIX wieku, który jak cała miejscowość Smogorzów, znajduje się w Szanieckim Parku Krajobrazowym, oraz Otulinie Szanieckiego Parku Krajobrazowego. Powołanie do funkcjonowania świetlicy wiejskiej w tym właśnie miejscu, wpłynie na wzrost atrakcyjności obiektu oraz zachowanie oraz wykorzystanie istniejącego, kompleksu historyczno-przyrodniczego dla rozwoju miejscowości Smogorzów. 

W połowie XV wieku wieś była własnością Smogorzewskich, herbu Powała.  W 1579r. wieś znalazła się w rękach kasztelana  krakowskiego. W XVII wieku Smogorzów stał się własnością Łąckiej z domu Romiszowskiej, wdowy, którą poślubił Jan Chryzostom Pasek. Pasek był właścicielem Smogorzowa w latach 1667-1687. W 1827r. Smogorzów liczył 285 mieszkańców, składał się z dwóch folwarków- Smogorzów i Konary.

W 1885r. wieś leżała w powiecie stopnickim, gminie Pęczelice, parafii Stopnica. Posiadała wtedy dwa młyny i gorzelnię.W Smogorzowie zachował się zabytkowy, neogotycki pałacyk, usytuowany w pozostałościach parku, przy drodze krajowej nr 73.  Obecnie znajduje się w nim siedziba szkoły podstawowej.

Ostatnimi właścicielami majątku była rodzina Linowskich. Pałacyk w czasie wojny był siedzibą oddziału do zadań specjalnych NSZ oraz szpitalem tej formacji zbrojnej. Na ścianie pałacyku umieszczona jest pamiątkowa tablica ku czci NSZ, odsłonięta w 1996r. Obiekt objęty jest ochroną konserwatorską oraz wojewódzką ewidencją obiektów chronionych.

/UG Stopnica/

Zdjęcia: smogorzow.fora.pl

Reklama.

Zobacz także

W Busku znowu rozdają jabłka

Dodane: 2015-03-31 15:53 - Komentarze  (0)  czytane (188)

TAGI:Komentarze (14)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.167.177.140

- (2013-03-20 22:33:05)

milion to im starczy na taki pomysl jak wyciecie drzew w parku w rynku ale mysle ze soltys jest troszke madrzejszy niz sikora

-Hehe (2013-03-20 21:59:20)

To jak kibel kosztował ponad cztery stówki to ten remont w bańce pewnie się nie zamknie.

-Tubylec (2013-03-20 21:40:54)

A ja tam będę się integrował z kumplami na parkingu w Smogorzowie

-patryk (2013-03-20 21:08:36)

którzy to Linowscy byli właścicielami

- (2013-03-20 18:37:32)

A ILE DZIECI JEST W TEJ SZKOLE?

a całkiem sporo, i jakby nie działania "uczonych" władz byłoby jeszcze więcej: rodzice nie baliby sie dawać dzieci do tej szkoły, żeby nie być szykanowanym w urzędzie za wspieranie szkoły

- (2013-03-20 18:31:09)

napewno do kupna ktos z buska sie znajdzie

-do (2013-03-20 16:14:42)

Teraz jak w dworku szkoła "dogorywa" - jest już tylko filia (I-III), którą wszelkimi siłami próbuje się zlikwidować to nagle znalazły się chęci i pieniądze do remontu. A Wy tu się pytacie czy zostanie sprzedane!!! Pytajcie się raczej komu.... A ILE DZIECI JEST W TEJ SZKOLE ?

- (2013-03-20 15:29:28)

Ogrzewanie budynków użyteczności publicznej przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii- POMPY CIEPŁA

www.danwent.com.pl

- (2013-03-20 15:29:21)

Ogrzewanie budynków użyteczności publicznej przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii- POMPY CIEPŁA

- (2013-03-20 15:03:36)

będzie mogła - to że coś jest finansowane z UE nie oznacza, że na wieczność trzeba to trzymać - wystarczy trochę odczekać 2,3 max. 5 lat.

Z reszta w tekście czytamy:
"Wzrost estetyki przestrzennej wsi przyczyni się do wzrostu atrakcyjności turystycznej miejscowości, a tym samym może wpłynąć na aktywizację GOSPODARCZĄ MIESZKAŃCÓW, ze szczególnym uwzględnieniem AGROTURYSTYKI"

JAK W MORDĘ SZCZELIŁ lokalny biznesmem załozy tam lokal gastronomiczno - wypoczynkowy

- (2013-03-20 13:42:10)

Jeżeli 80 % wydatków kwalifikowanych pochodzi ze środków UE, to czy gmina będzie mogla sprzedać dworek?

- (2013-03-20 12:02:40)

Kiedy w dworku była szkoła - nigdy nie było pieniędzy ani chęci, aby stan tego dworku utrzymać choćby na poziomie minimalnej przyzwoitości. Natomiast było dużo chęci do tego, aby walczyć z rodzicami i nauczycielami w celu "wykurzenia " szkoły z dworku.

Teraz jak w dworku szkoła "dogorywa" - jest już tylko filia (I-III), którą wszelkimi siłami próbuje się zlikwidować to nagle znalazły się chęci i pieniądze do remontu. A Wy tu się pytacie czy zostanie sprzedane!!! Pytajcie się raczej komu....

-No właśnie miałem pytać (2013-03-20 11:02:15)

A kto chce kupić, że remontujecie. Honor nie pozwala sprzedać rudery!

- (2013-03-20 08:43:15)

Byle tylko potem nie sprzedali.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Derby Ponidzia - Sparta Kazimierza górą!

Kiermasz Wielkanocny na buskim Rynku

Buskowianin Roku 2014: Sylwetki nominowanych - Stanisław Kozioł

Buskowianin Roku 2014: Sylwetki nominowanych - Zdzisław Perepiczko

Buskowianin Roku 2014: Sylwetki nominowanych - Dorota i Tomasz Tworkowie

Buskowianin Roku 2014: Sylwetki nominowanych - Alicja Bednarska

Konkursy

Konkurs: Wieczorne saunowanie na Basenach Mineralnych
Konkurs: Wygraj zaproszenia na Mistrzowie Polski Chippendales MODELS FX w Kielcach
Konkurs zakończony: Zestaw kosmetyków dla pary od Mydlarni u Franciszka
Konkurs zakończony: Kolacja w Restauracji CYNAMONOWEJ
Konkurs zakończony: Kolacja w Restauracji Gościniec w Zamku Dersława
Konkurs zakończony: Słodka Uczta dla Dwojga w Lodziarni Dolce Vita
Konkurs zakończony: Wygraj bukiet kwiatów z dostawą w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Kolacja w Restauracji Słoneczne Bistro
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Wiosenna promocja w House. - 40% na wszystko

Wielka wyprzedaż w House. Producent markowej odzieży House dla swoich Klientów przygotował promocję 40% rabatu na zakupy....