ponidzie.eu

Czwartek, 24 kwietnia 2014, Do końca roku 251 dni Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Willa Wiślica - komfortowe pokoje

,nocleg, hotel, pensjonat, nocleg busko, pokoje do wynajęcia,noclegi,pokoje gościnne, apartamenty, wczasy, wypoczynek, uzdrowisko, nocowanie, pokój do wynajęcia, leczenie, zabiegi,willa

ul. 1 go Maja 23. 28-100, Busko-Zdrój


Willa Wiślica - komfortowe pokoje

,nocleg, hotel, pensjonat, nocleg busko, pokoje do wynajęcia,noclegi,pokoje gościnne, apartamenty, wczasy, wypoczynek, uzdrowisko, nocowanie, pokój do wynajęcia, leczenie, zabiegi,willa

ul. 1 go Maja 23
28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

Jest pierwsza tężnia w Busku!

Dodał: MCK Data: 2008-02-04 10:17:17 (czytane: 6637)  Wersja do druku

Mała 'fabryka zdrowia' w buskim kurorcie. Niebawem stanie tu (prawie) egipska piramida!

Nie trzeba jeździć już 300 kilometrów do Ciechocinka. Pierwsza w regionie świętokrzyskim tężnia rusza dzisiaj w Busku Zdroju.
Mieści się we wschodnim skrzydle sanatorium Marconi. To mała "fabryka zdrowia”, która pełni rolę naturalnego inhalatorium jodowego.

busko_teznia1.jpg
Solanka spływająca po tych gałązkach tarniny paruje, tworząc aerozol - mechanizm działania pierwszej świętokrzyskiej tężni prezentuje Elżbieta Trybuch z buskiego uzdrowiska. (A. Ligiecki)


SOLANKA PROSTO Z TARNINY

Walory buskiej tężni nie ustępują powszechnie znanym - w Ciechocinku i Inowrocławiu. Jest zresztą miniaturą tężni w Ciechocinku, wybudowana została na jej wzór, z tych samych materiałów.

- Konstrukcja opiera się na naturalnym materiale - drewnie sosnowym oraz złożu z tarniny. Ponad 10 tysięcy gałązek tarniny mieści się w jedenastu przedziałach. Na szczyt tężni doprowadzone jest 60 litrów roztworu solanki jodkowo-bromkowej. Spływa on w dół, po gałązkach tarniny, które tworzą olbrzymią powierzchnię parowania. Za sprawą aerozolu z solanki powstaje wokół tężni specyficzny mikroklimat, zbliżony do nadmorskiego. Tworzy się lecznicze inhalatorium - wyjaśnia Elżbieta Trybuch, kierownik Zakładu Przyrodoleczniczego Uzdrowiska Busko Zdrój SA.

W tężni w Marconim może przebywać jednorazowo 10-12 osób. Sesja lecznicza trwa około pół godziny. Tarnina, jaką się tu stosuje, została sprowadzona do Buska aż z Dolnego Śląska, z uprawy ekologicznej. Z tężni mogą korzystać i dzieci, i dorośli. Ci mają zapewnione idealne warunki relaksu i wyciszenia przy kojącej muzyce, zaś maluchy mogą posłuchać ulubionych bajek.

EGIPT W BUSKU

Buskie uzdrowisko poszerza swoją ofertę. W planach zarządu spółki jest wybudowanie wolnostojącego obiektu na kształt... egipskiej piramidy. Oszklonej z trzech stron, do której zostanie przeniesiona tężnia z Marconiego.

- Piramida stanie obok sanatorium Willa Zielona. Obecnie jest w trakcie projektowania. Kształt obiektu, jego wnętrze przystosowane są do doskonałego wypoczynku, także z miejscem zabaw dla korzystających małych dzieci - opisuje Elżbieta Trybuch. - Mam nadzieję, że uda nam się zrealizować ten projekt w 2008 roku.

Adam Ligiecki

źródło: Echo

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     Nasz patronat

Data: 2014-04-25, godz: 15.00-16.30

Dzień Otwarty w kościółku św. Leonarda

Zapraszamy do zwiedzania zabytkowego kościółka św. Leonarda w Busku-Zdroju. Najbliższy Dzień Otwarty odbędzie się 25 kwietnia 2014 r., w godz. 15.00-16.30 oraz 3 maja 2014r., godz. 15.00-17.00.

Wróć do góry

Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia czytelnikom komfortu podczas korzystania z naszego serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki Ustawienia przeglądarki możesz zmienić każdej chwili. Szczegóły w Polityce Prywatności