Wiadomości - Aktualności

Jest pierwsza tężnia w Busku!

: MCK Data: 2008-02-04 10:17:17 (czytane: 11128)

Mała 'fabryka zdrowia' w buskim kurorcie. Niebawem stanie tu (prawie) egipska piramida!

Nie trzeba jeździć już 300 kilometrów do Ciechocinka. Pierwsza w regionie świętokrzyskim tężnia rusza dzisiaj w Busku Zdroju.
Mieści się we wschodnim skrzydle sanatorium Marconi. To mała "fabryka zdrowia”, która pełni rolę naturalnego inhalatorium jodowego.

busko_teznia1.jpg
Solanka spływająca po tych gałązkach tarniny paruje, tworząc aerozol - mechanizm działania pierwszej świętokrzyskiej tężni prezentuje Elżbieta Trybuch z buskiego uzdrowiska. (A. Ligiecki)


SOLANKA PROSTO Z TARNINY

Walory buskiej tężni nie ustępują powszechnie znanym - w Ciechocinku i Inowrocławiu. Jest zresztą miniaturą tężni w Ciechocinku, wybudowana została na jej wzór, z tych samych materiałów.

- Konstrukcja opiera się na naturalnym materiale - drewnie sosnowym oraz złożu z tarniny. Ponad 10 tysięcy gałązek tarniny mieści się w jedenastu przedziałach. Na szczyt tężni doprowadzone jest 60 litrów roztworu solanki jodkowo-bromkowej. Spływa on w dół, po gałązkach tarniny, które tworzą olbrzymią powierzchnię parowania. Za sprawą aerozolu z solanki powstaje wokół tężni specyficzny mikroklimat, zbliżony do nadmorskiego. Tworzy się lecznicze inhalatorium - wyjaśnia Elżbieta Trybuch, kierownik Zakładu Przyrodoleczniczego Uzdrowiska Busko Zdrój SA.

W tężni w Marconim może przebywać jednorazowo 10-12 osób. Sesja lecznicza trwa około pół godziny. Tarnina, jaką się tu stosuje, została sprowadzona do Buska aż z Dolnego Śląska, z uprawy ekologicznej. Z tężni mogą korzystać i dzieci, i dorośli. Ci mają zapewnione idealne warunki relaksu i wyciszenia przy kojącej muzyce, zaś maluchy mogą posłuchać ulubionych bajek.

EGIPT W BUSKU

Buskie uzdrowisko poszerza swoją ofertę. W planach zarządu spółki jest wybudowanie wolnostojącego obiektu na kształt... egipskiej piramidy. Oszklonej z trzech stron, do której zostanie przeniesiona tężnia z Marconiego.

- Piramida stanie obok sanatorium Willa Zielona. Obecnie jest w trakcie projektowania. Kształt obiektu, jego wnętrze przystosowane są do doskonałego wypoczynku, także z miejscem zabaw dla korzystających małych dzieci - opisuje Elżbieta Trybuch. - Mam nadzieję, że uda nam się zrealizować ten projekt w 2008 roku.

Adam Ligiecki

źródło: Echo

Zobacz także

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 23.20.240.193