Wiadomości - Aktualności

Dożynki Gminne w Ostrowcach (fotoreportaż)

: MC Data: 2009-09-21 03:07:56 (czytane: 15563)

Sołectwo Ostrowce było gospodarzem tegorocznych środowiskowych dożynek gminy Nowy Korczyn. Barwny korowód złożony z siedmiu wieńcy sołectw Ostrowce, Sępichów, Stary Korczyn, Pawłów, Górnowola, Strożyska i Błotnowola święto plonów rozpoczął od intencyjnej mszy świętej w kościele parafialnym p.w. Jana Chrzciciela w Ostrowcach odprawionej przez proboszcza ks. Edwarda Kuzkę.

Po poświęceniu złożonych w ofierze owoców tego lata przeszedł do usytuowanego obok kościoła obelisku ufundowanego przez Stanisława Bobowca a postawionego tu dla upamiętnienia zasłużonego , pochodzącego z Ostrowiec rycerza z czasów króla Władysława Jagiełły o nazwisku Jan Nasian de Ostrowce herbu Topór. Rycerz ten – na podstawie informacji zawartych w kronikach Jana Długosza - zasłużył się zdobyciem chorągwi krzyżackiej w bitwie pod Koronowem 10 października 1410 roku za co łaską królewską był otoczony. Poza tym był w kręgu zaufanych króla i on to wraz kasztelanem śremskim Janem z Obichowa, Hińczą z Rogowa herbu Działosza,  drużyną rycerską i taborem pomocniczym wysłany został przez polskiego władcę z poselstwem matrymonialnym do hrabiego Wilhelma Cylejskiego (obecnie Czarnogóra) a dotyczyło córki możnowładcy hrabianki Anny.  Ona to po negocjacjach poselstwa z jej ojcem  została przywieziona w lipcu 1400 roku do Polski i zaślubiona przez króla Władysława Jagiełłę stając się drugą jego żoną po śmierci królowej Jadwigi.  Rycerz Jan Nasian de Ostrowce żyjący na przełomie XIV i XV wieku był pierwszym stałym, znanym z imienia i nazwiska mieszkańcem wsi Ostrowce i dlatego też wspomniany obelisk upamiętnia tą postać w środowisku lokalnym i regionie. Fundator obelisku wyszukał w dostępnych źródłach archiwalnych i opisał tą postać dając tym świadectwo wielowiekowej historii miejscowości.


dozynki_ostrowce044.jpg 

 

Po poświęceniu pomnika korowód dożynkowy przeszedł na plac szkoły podstawowej gdzie kontynuowana był świecka, obrzędowa część święta. Chleb upieczony z tegorocznej mąki z rąk starostów dożynek Stefanii Brody z Górnowoli i Piotra Brzuchańskiego z Kawęczyna przyjął gospodarz gminy wójt Wiktor Kwas. W programie spotkania były prezentacje wieńcy, obśpiewywanie ich, wstępy zespołów dziecięcych z miejscowej szkoły podstawowej, regionalnych, orkiestry dętej OSP Kocina i gwiazdy wieczoru – znanego z anteny telewizji Polsat białostockiego zespołu disco polo „FOCUS” z wokalistą Zbyszkiem Perkowskim na czele . Wokół widowni wystawione były stoiska regionalne tu między innymi Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej, korczyńskiego artysty Jana Wielgusa, przepięknych wyrobów ze słomy Jana Wójtowicza z Grotnik Dużych (talerzy, podstawek, koszyczków, flakonów i innych), sołeckie ze swojskim jadłem - wszystko to co związane jest z gminą Nowy Korczyn i stanowi jej wyróżnik. dozynki_ostrowce036.jpg


Święto zakończyła dyskoteka pod gołym niebem w rytm muzyki zespołu „TAKT” z Oblekonia. Gośćmi święta byli marszałek sejmiku województwa świętokrzyskiego, urodzony i wychowany na tej ziemi – Adam Jarubas, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że wprawdzie jego życiowe drogi poprowadziły go poza ten teren i funkcja jaką dziś sprawuje pozostawia mu niewiele czasu „dla siebie” ale zawsze wraca tu z sentymentem do lat dziecięcych, ogromną dumą i szacunkiem dla tutejszych mieszkańców, starosta buski Jerzy Kolarz, radni sejmiku Krzysztof Dziekan i Józef Żurek, radny, członek Zarządu Powiatu Buskiego Andrzej Gądek, Komendant Powiatowy Policji w Busku Zdroju Roman Sobczak – również jak marszałek syn tej ziemi. dozynki_ostrowce052.jpgOprawą święta plonów były umieszczone przy posesjach fantastycznie przygotowane wizerunkowo kukły gospodarzy i gospodyń w otoczeniu starych, już nie używanych narzędzi używanych podczas żniw, produktów rolniczego trudu – siedzące dumnie przed bramami domostw. Ten element bardzo zwracał uwagę i był szalenie sympatycznym wyróżnikiem świątecznego spotkania ludzi wsi w Ostrowcach.

fotoreportaż

 Robert Gwóźdź

Zobacz także

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.238.225.8